رویداد ملی سقاخونه با پذیرش ایده های خلاق در محوریت زیارت برگزار می شود

13 دی 1401
test

مدیرعامل خانه خلاق و اشراق دفتر تبلیغات اسلامی:

رویداد ملی سقاخونه با پذیرش ایده های خلاق در محوریت زیارت برگزار می شود
13 دی 1401

مدیرعامل خانه خلاق و اشراق دفتر تبلیغات اسلامی گفت:رویداد ملی سقاخونه با هدف پذیرش و حمایت از ایده‌های خلاق با محوریت زیارت برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی خانه خلاق و نوآوری اشراق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد قطبی در نشست خبری رویداد ملی مسئله محور سقاخانه (ایده های استارتاپی حوزه زیارت) که از سوی خانه خلاق و نوآوری اشراق در سالن علامه طباطبایی مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: این رویداد از سوی سازمان های فرهنگی شهرداری مشهد و قم شیراز و با همکاری خانه خلاق و نوآوری اشراق و بنیاد نخبگان استان قم با عنوان رویداد ملی مساله محورسقاخونه به پذیرش و حمایت از ایده های استارتاپی در حوزه زیارت می‌پردازد.
وی افزود: این رویداد با محوریت خدمات رسانی و میزبانی و اسکان و استقبال و سلامت و حمل و نقل وسوغات زائر در سایت SAGHAKHONEH.IR برگزار می شود و به ظرفیت‌های گردشگری شهرهای زیارتی ایران می‌پردازد.
مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق دفتر تبلیغات اسلامی تصریح کرد: این رویداد با محوریت سه شهر قم، مشهد و شیراز برگزار می‌شود و شهرداری‌های این سه شهر به برنامه ریزی پیرامون آن می پردازند. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قطبی بیان کرد: در تاریخ تمدن شیعه دائما نوآوری های خوبی در خصوص زیارت شکل گرفته است و این رویدادها از جنس خلاقیت بوده ، به طوری که پس از دفن پیکر قبر ساخته می شد و رفته رفته ابنیه ای برای قبر احداث شده و ابعاد بزرگتری از ساختمان برای مناسک و زیارت تاسیس می شده است.
وی عنوان کرد: در طول تاریخ آرام آرام هنرهای تجمسی و منبت و کارشی کاری اضافه شد و ضریح سازی، معنویت خاصی به فضا بخشید و ابنیه دارای نمایی زیبا شد و همه این ها ابتکاراتی بود که در ادوار مختلف تاریخی شکل گرفته است، ضمن اینکه شکل گیری بازارچه‌ها و واحدهای اقامتی برای پذیرایی از زائران از جمله این خلاقیت ها بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین قطبی تصریح کرد: این رویداد به این مساله می پردازد که در شهرهای بزرگی همچون مشهد، قم و شیراز که حرم و نگین مقدسی وجود دارد، چه اتفاقات نو و خلاقیت می‌تواند رقم بخورد که حال و هوای حرم شعاع بیشتری پیدا کند.
وی ادامه داد: این رویداد باید به شهرداری کمک کند و ایده به‌سوی کسب‌وکار رفته و به زیارت شهرهای ایران و جهان خدمات ارائه بدهد به خصوص در شهری که حرم معصومین در آن وجود دارد سیستم حمل‌ونقل عمومی و زیرساختها باید حال و هوای حرم داشته و اِلمان شهری نیز تفاوتی با شهرهای دیگر داشته باشد.
مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین در این شهرها فرهنگ میزبانی نیز متفاوت است و میزبانی و فرهنگ ارتباط با زائر در شهرهای مشهد و قم و شیراز با شهرهای دیگر تفاوت دارد و این موضوع نیازمند ایده و خلاقیت است.
وی گفت: ورودی به این سه شهر نیز باید با دیگر شهرها تفاوت داشته باشد و این موضوع نیازمند طرح و ابتکار است، از طرفی حمل‌ونقل زائر و اسکان زائر که با نهادهایی ازجمله شهرداری در ارتباط است باید با نوآوری همراه باشد و فراخوان و زمینه‌ای ایجاد شود تا نوآوری‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین قطبی با اشاره به اینکه در این زمینه نیاز به حمایت‌های مالی و پشتیبانی اداری است افزود: شعاع نورانیت حرم باید در پهنه شهری توسعه پیدا کند، در این راستا شهرداری قم پیشنهاد داده تا رویداد به‌صورت ملی برگزار شود.
وی بیان کرد: امروز همکاری خوبی میان شهرداری‌های این سه شهر ایجادشده تا این رویداد به‌خوبی برگزار شود؛ البته رویداد ملی مسئله محور نیازمند انگیزه سازی است و علاوه بر این اصحاب رسانه هم باید فعالیت رسانه‌ای در این راستا انجام دهند.
مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه ایده‌ها باید ادامه پیدا کند و شهرداری و نهادهای دیگر که مرتبط هستند باید از این ایده ها بهره مند شوند تصریح کرد: بهره مندی از ایده ها نیازمند برنامه‌ریزی مناسب است و پس از پایان فراخوان نیز ایده‌ها داوری می‌شود و ممکن است ایده پیشنهادی سازنده باشد و اگر قابلیت خوبی داشته باشد در کنار تقدیر، از شخصی که ایده را ارائه کرده استفاده می‌شود.
وی عنوان کرد: این رویداد باید حداقل سالی یک‌بار برگزار و تداوم داشته باشد تا سرآغاز جمع اندیشی ملی و بین‌المللی باشد و نخبگان و اصحاب فکر و نخبگان در آن سهیم شوند، حرف‌های تازه و نو مطرح می‌شود و دراین‌بین ایده‌ها قد کشیده و تبدیل به محصول نوآوری می‌شود.

پایان خبر/

خانه خلاق
نواوری
اشراق
قم
حوزه
قطبی
رویداد زیارت
زویداد سقاخونه
سقاخونه
زیارت
مساحد
دیدگاه‌ها
logo
آفتاب موفقیت اینجا طلوع می‌کند
110 54 311 025 675 55 311 025
5159 206 0993 noavari@dte.ir
قم، میدان روح‌الله، معلم 10 ، فرعی 3
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به "خانه خلاق و نوآوری اشراق" می‌باشد.