ارزیابی و ارزش‌گذاری استارتاپ‌های فرهنگی و خلاق بررسی شد

22 شهریور 1400
test
ارزیابی و ارزش‌گذاری استارتاپ‌های فرهنگی و خلاق بررسی شد
22 شهریور 1400

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، حسین فلاحی(مدیر دپارتمان ارزش‌گذاری مجموعه دادفلامینگو) در وبینار «ارزیابی و ارزش‌گذاری استارتاپ‌های فرهنگی و خلاق» که به همت مدرسه فناوری فانوس وابسته به مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق برگزار شد، ابراز کرد: از زمان شروع یک تیم یا یک ایده، هزینه های اولیه معمولاً از طرف تیم کارآفرین یا حلقه اول آشنایان تأمین می شود؛ سپس، نهادهای تخصصی تر وارد مشارکت می شوند.

وی افزود: کلیت یک صندوق سرمایه گذاری به صورت یک مشارکت بین یک عده سرمایه گذار با مدیران صندوق یا همان اداره کنندگان وجوه صندوق است که قرارداد تنظیم می شود و سرمایه گذاران سرمایه صندوق را تأمین می کنند.

وی به تبیین هشت مرحله سرمایه گذاری خطرپذیر پرداخت و یادآور شد: ایجاد فرصت های سرمایه گذاری (این مرحله شروع می شود که صندوق ها در رویدادها شرکت می کنند یا در وب سایت خودشان فراخوان می زنند و اقدام به جذب طرح های سرمایه گذاری می کنند)، انجام غربال گری اولیه، ارزیابی موشکافانه، ارزیابی تفصیلی، تصویب کمیته های داخلی طرح، انعقاد قرارداد سرمایه گذاری، پایش و خروج (روش های مختلف آورده اولیه سرمایه گذاری نقد شود)

مدیر دپارتمان ارزش‌گذاری مجموعه دادفلامینگو اظهار داشت: مهمترین ویژگی که استارتاپ را از صاحب کسب و کارهای کوچک متمایز می کند، پتانسیل رشد و افق های رشد است که در آینده برای خود متصور می باشد.

وی در ادامه مهمترین ملاک هایی که سرمایه گذاران خطر پذیر اقدام به ارزیابی کرده اند را در ۵ دسته تیم، حجم بازار، اندازه بازار، نرخ رشد بازار و بازیگران طبقه بندی کرد.

فلاحی، ۴ مسأله فن افزار، اطلاعات افزار (جریان اطلاعات)، سازمان افزار و انسان افزار (نیروی انسانی تشکیل دهنده آن استارتاپ) را به عنوان دارایی های یک استارتاپ برشمرد.

وی ضمن تبیین تعریفی از ارزش گذاری به روش تنزیلی، تصریح کرد: سه رویکرد کلی ارزش گذاری مشتمل بر هزینه محور بازار محور و درآمد محور است.

علاقه مندان می توانند با دانلود اپلیکیشن مدرسه فناوری فانوس از طریق لینک  https://noavari.dte.ir/fanoos/  و نصب این اپلیکیشن، به “متن کامل وبینار مذکور” دسترسی پیدا کنند.

لازم به ذکر است، وبینارهای مدرسه فناوری فانوس برای ارتقاء یادگیری و توسعه توان تیم های نوپا در اکوسیستم فناوری های فرهنگی به صورت هفتگی در یک موضوع خاص و مورد نیاز اکوسیستم برگزار می گردد.

پایان خبر/

دیدگاه‌ها
logo
آفتاب موفقیت اینجا طلوع می‌کند
110 54 311 025 675 55 311 025
5159 206 0993 noavari@dte.ir
قم، میدان روح‌الله، معلم 10 ، فرعی 3
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به "خانه خلاق و نوآوری اشراق" می‌باشد.