مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق
طراحی، توسعه و کاربست فناوری های فرهنگی

وبینار آموزشی «مباحث حقوقی ثبت شرکت ها» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، محمدحسین الله دادی «مدیرعامل شرکت ثبت ملل» در وبینار آموزشی «مباحث حقوقی ثبت شرکت ها» که به همت مدرسه فناوری فانوس وابسته به مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق برگزار شد، ابراز داشت: در خصوص مباحث حقوقی ثبت شرکت، مباحث قانون تجارت را باید مورد بررسی قرار داد و این که اساس ثبت یک شرکت و هدف از آن را از چند جنبه می توان بررسی کرد.

مدیرعامل شرکت ثبت ملل افزود: وقتی که تصمیم به شروع یک کسب و کار می گیریم، با ثبت یک شرکت شخصیتی را برای کسب و کار ایجاد می کنیم که می تواند از دو نفر به بالاتر در قالب اعضایی که دارای سمت بوده و یا عضو و یا سهامدار هستند، تشکیل شود.

وی ادامه داد: کسب و کارهایی که منتهی به ثبت یک شرکت منتهی می شود، کسب و کارهایی است که انجام آن با یک نفر قابل انجام نیست و این کسب و کارها فارغ از این که به چه شکلی می خواهند شروع شوند، باید در حوزه های مختلفی مورد بررسی قرار بگیرند.

الله دادی اظهار داشت: سرمایه اولیه می تواند نقدی و غیرنقدی باشد که سرمایه های غیر نقدی (میز و صندلی و…) باید قبل از ثبت شرکت توسط یک کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی شود؛ رقم ارزشی که در مرحله ثبت شرکت می خواهید وارد کنید، باید دقیقاً همان رقمی باشد که کارشناس دادگستری آن را ارزش گذاری کرده است.

وی با اشاره به شروع فرآیند ثبت شرکت از طریق درخواست در سامانه ثبت شرکت ها، به صورت کارگاهی و عملی اقدام به ثبت یک شرکت کرد.

مدیرعامل شرکت ثبت ملل یادآور شد: حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت یک شرکت با مسؤولیت محدود با سهامی خاص، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است اما نسبت به این کار اقدام نکنید؛ اگر در حال ثبت شرکتی با مسؤولیت محدود هستید، نیاز نیست که پولی را بلوکه کنید؛ برای دریافت تسهیلات از بانک ها، بانک ها تا ۲۰ برابر سرمایه اولیه تسهیلات می دهند.

وی ادامه داد: افزایش سرمایه در شرکت های با مسؤولیت محدود آسان است اما در شرکت های سهامی خاص، نیاز به ارائه اظهارنامه است و فرآیند پیچیده ای دارد.

وی با بیان این که انتخاب گزینه سرمایه غیرنقدی تکالیفی ایجاد می کند، گفت: در ثبت شرکت اگر گزینه سرمایه غیر نقدی را انتخاب کنید، نیاز به گزارش کارشناس دادگستری از ارزش روز سرمایه غیر نقدی ثبت کننده شرکت وجود دارد.

الله دادی اظهار داشت: حداقل سرمایه در ثبت شرکت برای دریافت کارت بازرگانی و یا دریافت مجوز که باید رعایت شده باشد، ۲۰ میلیون ریال است و محدودیتی ندارد و می توان تا ۱۰۰ میلیون تومان هم انتخاب کرد.

وی افزود: حداقل تعداد نفرات در ثبت شرکت با مسؤولیت محدود حداقل سه نفر است که همراه با دو نفر بازرس، مجموعاً  پنج نفر می شود که باید اطلاعاتشان در سامانه ثبت شود؛

مدیرعامل شرکت ثبت ملل تصریح کرد: در انتخاب و ثبت نام بازرس در زمان ثبت شرکت، نمی توان از افراد سببی استفاده کرد و همچنین نمی توان نام فردی را که از شرکت شما حقوق می گیرد و یا همسر یکی از کارمندان شرکت خود را به عنوان بازرس در سامانه ثبت کنید و این افراد را که مشمول موانع قانونی است، نباید انتخاب کرد.

در پایان این نشست مجازی، حاضران به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

علاقه مندان به دریافت فیلم و صوت این وبینار، می توانند به اپلیکیشن مدرسه فناوری فانوس (که از طریق کافه بازار قابل دانلود می باشد)، مراجعه کنند.

لازم به ذکر است، وبینارهای مدرسه فناوری فانوس برای ارتقاء یادگیری و توسعه توان تیم های نوپا در اکوسیستم فناوری های فرهنگی به صورت هفتگی در یک موضوع خاص و مورد نیاز اکوسیستم برگزار می گردد.

برای اطلاع از وبینارهای هفتگی مدرسه فناوری فانوس به سایت مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق به نشانی اینترنتی noavari.dte.ir و یا کانال ایتا به آدرس noavari_dte@ مراجعه نمایند.

آدرس کوتاه این خبر: https://noavari.dte.ir/QoBl5

ارسال یک پاسخ

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما ثبت ایده فانوس