مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق
طراحی، توسعه و کاربست فناوری های فرهنگی

چالش های پیشِ روی تیم ایده ها برای تبدیل شدن به شرکت خلاق

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی در نشست سه جانبه منتورینگ مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق که ویژه تیم ایده «بهترین فردا»(مستقر از این مرکز) برگزار شد، ابراز کرد: نشست سه جانبه باید با هدف تیم ایده، مسیر و فرآیندی را طی کند که در طی این مسیر، اگر نارضایتی و ناهماهنگی وجود دارد یا ضعف هایی از ناحیه مرکز است یا تیم احساس می کند که نیازمند تقویت انگیزه هست، در جلسه ای بررسی می شود تا مشکلات مرتفع شود و در سرعت بخشیدن به تبدیل شدن تیم ایده به شرکت خلاق کمک خواهیم کرد و در ادامه تسهیلات و امکانات خوبی به شرکت های خلاق تعلق می گیرد.

وی افزود: برای تبدیل شدن تیم به شرکت خلاق چالش هایی وجود دارد که چالش خلق ارزش از جمله آنهاست که تیم باید نوآورانه بودن و تمایز خود با کارهای مشابه را اثبات کند که در بوم کسب و کار مشخص می شود.

وی، چالش کشش بازار و درآمد را از دیگر چالش های پیش روی تبدیل شدن تیم ها به شرکت خلاق برشمرد و یادآور شد: تیم باید منطق درآمدی ایده خود را تنظیم کرده باشد تا به داوران اثبات شود که این کار درآمد دارد و تاب آور است و نیازی به پشتیبانی های بیرونی به صورت دائمی ندارد.

مدیرعامل مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق اظهار داشت: چالش تیم یکی دیگر از چالش ها برای تبدیل شدن به شرکت خلاق است که یعنی تیم توان انجام ادعا را داشته باشد. چهارمین و آخرین چالش در این راستا، چالش مقیاس پذیر است، یعنی باید بتواند ثابت کند در یک دامنه زمانی گسترش پیدا می کند و محدود نماند؛ اگر محصول تولید می کند، باید تکثیر پذیر باشد و اگر خدماتی ارائه می دهد، باید تعمیم پذیر باشد.

وی گفت: تیم ها در کنار این چالش ها می بایست دو اقدام فرعی را صورت دهند که عبارتند از: ثبت شرکت و هماهنگی اساس نامه تیم با ایده. اگر این موارد رعایت شود، عملاً امکان دریافت اعتبارنامه شرکت خلاق فراهم می شود.

وجود چهره های سرشناس حوزوی؛ ارائه دهنده افق برای سایر طلاب

حجت الاسلام والمسلمین قطبی تصریح کرد: عزیزانی که در فضای عمومی حوزه چهره مشهوری هستند، جدای از اینکه کار خود را پیش می برند، حضورشان یک افقی را هم به سایر طلاب می دهند و این ارزشمند است.

وی افزود: می توانید با یک اساس نامه چند صفحه ای با ذکر کلیات، از طریق ثبت شرکت ها در قوه قضائیه خیلی زودتر ثبت کنید یا از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بصورت یک شرکت تک منظوره آموزشی و فرهنگی اقدام کنید.

وی یادآور شد: یک تیم ایده برای کسب اعتبار نامه شرکت خلاق، در ابتدا می بایست از قوه قضاییه شناسه ملی دریافت خواهید کرد و سپس، باید نسبت به دریافت اعتبارنامه شرکت خلاق اقدام کند.

مدیرعامل مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، ثبت شرکت را لازمه کسب درآمد در هر روشی دانست و ابراز کرد: برای ثبت شرکت از پرداخت مالیات هراس نداشته باشید، هیچ پیچیدگی ای ندارد و با قانون ابلاغی دولت به بانک ها صدور چک باید بر اساس یک مبنای منطقی پیش رود و این کار درآمدهای مالی دولت را بالا می برد و تا چند سال آینده هیچ کار درآمدی نمی توانید انجام دهید، مگر اینکه شناسه حقوق و ثبت رسمی و حساب بانکی داشته باشید؛ هر روشی برای کسب درآمد نیازمند ثبت شرکت است، وگرنه سیستم شرکت مختل می شود.

وی گفت: پیرو تفاهم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر اقتصاد و دارایی، سالی یک بار این تفاهم نامه تجدید و محورهایی مثل: تبلیغ دین، مطالعات فرهنگی، پژوهش های فرهنگی، هنرهای تجسمی، فعالیت های هنری مثل موسیقی و تئاتر و… را تعیین می کنند که از مالیات معاف شوند.

وجود دغدغه جمعی در مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق/ ضرورت کسب مهارت درآمدزایی از سوی طلاب

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین جمال مظلومی زاده «مدیر تیم ایده بهترین فردا» ابراز کرد: در گذشته اگر کسی ایده ای داشت، با تحمل همه موانع و تبعات احتمالی حرکت می کرد و دل به میدان می زد؛ لذا حضور شما و همکارانتان در مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق غنیمت است و این مجموعه یک دغدغه جمعی است که به دنبال یک اتفاق و افق ویژه است.

وی گفت: طلاب مهارت کسب درآمد را دارا نیستند و باور ندارند که می توانند خودشان خلق ارزش کنند و این عرصه خیلی مناسب است تا آموزش ببینند و روی پای خود بایستند.

مدیر تیم ایده بهترین فردا اظهار داشت: خلق ارزش بوم را قدم به قدم پیش می رویم و ضعف ها را برطرف می کنیم؛ تیم دارای چهار نفر به صورت مستقیم است و غیر مستقیم خیلی از دوستان در استان های دیگر هستند. در مسیر ثبت شرکت، در حال طی مراحل اداری هستیم که یکسال به طول می انجامد.

آدرس کوتاه این خبر: https://noavari.dte.ir/iOjr6

ارسال یک پاسخ

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما ثبت ایده فانوس