مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق
طراحی، توسعه و کاربست فناوری های فرهنگی

وبینار «آموزش تدوین طرح کسب و کار ویژه استارتاپ های صنایع خلاق و فرهنگی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، ممیز «عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران» در وبینار «آموزش تدوین طرح کسب و کار Business plan ویژه استارتاپ های صنایع خلاق و فرهنگی» که به همت مدرسه فناوری فانوس وابسته به مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق برگزار شد، با بیان این که بیزینس پلن یا طرح کسب و کار ، آخرین مرحله قبل از اجراست، ابراز کرد: ارائه آسانسوری باید خیلی موجز، مختصر و مفید باشد و پاسخگوی این سوال باشد که این ایده چه هست؟ و چه نیازی را برطرف می کند؟ یک مدیر که فرصت ندارد چه چیزهایی برایش مهم است؟ اولا چه هست؟ و موضوع چه هست؟

وی افزود: چون محصول خود را در فضاهای مختلف ارائه می کنید، بنابراین می بایست برای سرمایه گذار، همکاران و… بر هر مخاطب به شکلی باید ارائه کرد.

وی یادآور شد: برای گرفتن مجوز باید بیزینس پلن تان را به وزارت صمت، وزارت کار، وزارت نیرو و… ارائه دهید؛ مثلا اگر با محیط زیست صحبت می کنید، باید روی ضایعات صحبت کنید و اگر با اتحادیه صحبت می کنید، باید روی تنوع محصول متمرکز شوید.

عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به این که ایرانی ها در مصرف تکنولوژی پیشرو هستند، اظهار داشت: اکنون بزرگسالان هم از اپ استفاده می کنند، چون مورد نیازشان است. یکی از سؤالات بیزینس پلن این است که مشتری چرا باید کالای شما را بخرد؟ مردم به نتایج یکدیگر خیلی اعتقاد دارند؛ اگر در خصوص محصولی که مرتبط به خانم ها است، از یک خانم که تجربه مصرف دارد، پرسیده شود، از تبلیغات به وسیله ۱۰۰ بیلبورد مفیدتر است.

وی گفت: کسانی که در عرصه فرهنگ وارد می شوند باید توجه کنند که در ابتدا باید به یک برند معتبر متصل شوند تا از اعتبار آن استفاده کنند و همچنین اگر بیزینس پلن عام است، در حد جستجوی گوگل بگذارید، ولی بیشتر نه.

ممیز تصریح کرد: با بیان این که در کسب و کار، استراتژی خروج از استراتژی ورود مهم تر است، گفت: انواع سرمایه به دو دسته سرمایه ثابت (مجوز، زمین) و سرمایه در گردش (اجناس داخل مغازه) تقسیم می شود.

علاقه مندان می توانند با دانلود اپلیکیشن مدرسه فناوری فانوس از طریق لینک  https://noavari.dte.ir/fanoos/  و نصب این اپلیکیشن، به “متن کامل وبینار مذکور” دسترسی پیدا کنند.

لازم به ذکر است، وبینارهای مدرسه فناوری فانوس برای ارتقاء یادگیری و توسعه توان تیم های نوپا در اکوسیستم فناوری های فرهنگی به صورت هفتگی در یک موضوع خاص و مورد نیاز اکوسیستم برگزار می گردد.

آدرس کوتاه این خبر: https://noavari.dte.ir/eXy5u

ارسال یک پاسخ

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما ثبت ایده فانوس