خانه خلاق و نوآوری اشراق
طراحی، توسعه و کاربست فناوری های فرهنگی

قدردانی معاون رئیس جمهور از فعالیت های خانه خلاق و نوآوری اشراق در صیانت از فرهنگ

به گزارش روابط عمومی خانه خلاق و نوآوری اشراق، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور در نمایشگاه دائمی فناوری‌های ایران‌ساخت، از دستاوردهای منتخب شرکت‌های خلاق، دانش‌بنیان و توانمندی خانه‌های خلاق و نوآوری بازدید کردند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این بازدید با اشاره به گرامیداشت یاد مرحوم حجت الاسلام دعایی، گفت: ما در زمینه ایجاد اشتغال، پژوهش و تولید محصول رویکردی تازه را دنبال می کنیم و باید مسیر پژوهش‌ها را تغییر دهیم. در واقع در حوزه پژوهش راه را اشتباه رفته ایم به همین دلیل تحقیقات چندان کاربردی نیستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: باید در پژوهش ها به این نکته توجه داشته باشیم که ارزش ها سنت ها و داشته های فرهنگی مان را وارد زندگی کنیم این کار هم نیازمند استفاده از یک سازوکار ویژه است. این ساختار به نیروهای توانمندی نیاز دارد که اصلی ترین دارایی آن نیروی انسانی توانمند است.  سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه هم، مهم ترین دارایی محسوب می شود. در این رویکرد ساختاری برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی تعریف شده است که چند برابر دولت در پژوهش سرمایه گذاری می کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان معتقد است که نوآوری از جوانان دانش آموخته و خلاق حاصل می شود که قرار است سربازان خط مقدم فرهنگ و سنت‌های جامعه شوند. ساختار بخش خصوصی در قالب شتابدهنده وخانه های خلاق ونواوری بخش خصوصی می تواند این ایده ها را به محصول، ارزش افزوده و اشتغال بدل کند.

ستاری با بیان اینکه خانه های صادراتی ایران ساخت یا آی هیت ساختار نوآورانه ای است که می تواند به عنوان یک الگو در حوزه خلاق و فرهنگی پیاده سازی شده و منشا بسیاری از تحولات در عرصه بین المللی شود، گفت: این مسیر و روش، اثرگذاری خود را ثابت کرده است و ما به طور کامل آمادگی داریم حمایت های لازم را صورت دهیم. در حوزه های فرهنگی از حجاب و عفاف  فیلم وانیمیشن تا صنایع خلاق و گیم و پویانمایی، باید نیروی انسانی خلاق تربیت کنیم تا سربازان این میدان مبارزه فرهنگی باشند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بیان داشت:  وقتی می بینیم در حوزه علمیه قم، سال گذشته از خانه خلاق و نوآوری اشراق دفتر تبلیغات اسلامی، 16 شرکت خلاق بیرون آمده است، اینها سربازان ما برای مبارزه فرهنگی هستند تا در برابر آن ها بایستند.

وی همچنین بیان کرد: محصول خلاقی تاثیرگذار است که مردم مخاطب و خواهان آن باشند وبرای ان هزینه کنند و جوانان ما ثابت کردند می توانند بر اساس فرهنگ ملی و ارزش های اسلامی محصولاتی تولید کنند که مردم جامعه متقاضی آن هستند. در این راه آماده هستیم که از حضور بخش خصوصی و ایجاد این تحولات با سکان‌داری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شکل دهی به خانه های خلاق ونواوری حمایت کنیم.

در ادامه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیگیری ها و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در راه اندازی خانه های خلاق ونواوری شایسته قدردانی و توسعه دهنده مسیر شرکت‌های خلاق دانست و گفت: ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق، عزمی جدی برای ایجاد این تحول خلاق داشته است و فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این حوزه شایسته قدردانی است.

به گفته اسماعیلی، یکی از اولویت های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صنایع خلاق و فرهنگی است و قطعا ایجاد پیوستگی  و هم‌رسانی در این حوزه و صادرات فرهنگی یکی از اولویت های جدی ما است و با این ساختار متمرکز، به دنبال توسعه فرهنگ و هنر در کشور هستیم.

آدرس کوتاه این خبر: https://noavari.dte.ir/rlagQ

ارسال یک پاسخ

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما ثبت ایده فانوس