خانه خلاق و نوآوری اشراق
طراحی، توسعه و کاربست فناوری های فرهنگی

روند توازن اقدار دولت با مردم/ نقش دانش بینان در حکمرانی

به گزارش روابط عمومی خانه خلاق و نوآوری اشراق، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی، مدیر عامل خانه خلاق و نوآوری اشراق در سلسله وبینارهای درس گفتار حمکرانی خلاق و دانش بنیان با موضوع «دانش بنیان، چیستی و چگونگی» که به همت این خانه برگزار شد، به بیان چیستی دانش بنیان پرداخت و گفت: شتاب و بهره گیری فزاینده از منابع موجود برای حل یک چالش یا توسعه با تکیه بر دانش را «دانش بنیان» می گویند و این مفهوم گاهی به عنوان صفتی برای شرکت یا اقتصاد به کار می رود.

وی ضمن بیان شاخص های ارزیابی شرکت های دانش بنیان در قانون ادامه داد: چهار شاخص اصلی قانون در شرکت های دانش بنیان شامل نوآوری، حل چالش، تجاری شده، روشمند می شود که با کنار هم قرار گرفتن این معیارها یک شرکت دانش بنیان شکل پیدا می کند.

مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق، شرکت های دانش بنیان را سه حالت دانست و افزود: در حالت اول که از سخت ترین حالات است، تولید بر پایه طراحی متکی بر دانش می باشد، در حالت دیگر که نسبت به حالت اول ساده تر می باشد انتقال فناوری و بومی سازی آن صورت می گیرد و در حالت سوم مهندسی معکوس است.

نقش دانش بنیان در حکمرانی

وی تصریح کرد: می بایست توازن قدرت دولت با قدرت مردم در همه حوزه های صنعت، پزشکی، کشاورزی هنر و رسانه و … رخ دهد.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی با اشاره به منشأ واقعی قدرت گفت: سرآغاز قدرت،در واقع ثروت، قانون و علم و دانش است و قدرت به ما اقدار می دهد یعنی کسی که دارای ثروت زیاد یا قانون یا علم فراوان است در نتیجه اقدار نیز دارد.

وی اظهار کرد: اگر قدرت جامعه در دست دولت باشد اقدار جامعه نیز در یَد دولت است و اگر قدرت در دست ملت قرار گیرد اقدار جامعه نیز در دست مردم می باشد.

مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی بر اساس مدل حکمرانی جمهوریت، قدرت مردم باید در همه حوزه ها منجر به اقدار شود، قدرت مردم متکی بر ثروت و علم بوده و در مدل اسلامیت، قدرت دولت نیز باید متکی به قانون باشد.

وی بیان کرد: شیفت اقدار از دولت به اقدار مردم از اهداف بزرگ دانش بنیان می باشد؛ پیش بینی می شود با این شیفت اقدار، دولت ها در آینده در جایگاه مشتری شرکت های دانش بنیان قرار می گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی گفت: تحقیقات نشان می دهد اگر روال به این صورت ادامه یابد در حدود 10 سال آینده اقدار در حوزه هنر، رسانه و مسائل اجتماعی یقیناً در دست مردم خواهد بود؛ اگر ما آگاهانه مدیریت کنیم می توانیم آینده را در دست داشته باشیم.

مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق در ادامه بحث به بیان هدف و برآیند دوم در حوزه دانش بنیان پرداخت و گفت: افزایش سهم کارکنان تخصصی و دانش محور نسبت به کارکنان مهارتی، از اهداف حوزه دانش بنیان به شمار می رود.

وی تأکید کرد: طبق منطق حمکرانی در توسعه دانش بنیان از بعد سیاسی نیز می بایست به آن میدان داد و آن را گسترش بخشید.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی عنوان داشت: اگر قدرت مهارت های نرم بر مهارت های سخت افزایش پیدا کند؛ این شرایط میدان را برای نقش آفرینی بانوان نیز بیشتر می کند و این یک فرصت است.

وی خاطرنشان کرد: می بایست فرصت های کارآفرینی برای جوانان را فراهم و افزایش داد.

مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری اشراق افزود: در دانش بنیان لزوما به مدارک تحصیلی بالای غیر مرتبط تکیه نمی شود؛ موضوعات نوپدید معمولا در حوزه دانش بنیان قرار می گیرد.

وی در پاسخ به یکی از شرکت کنندگان وبینار در رابطه با فعالیت های مرکز اشراق تأکید کرد: اشراق به خودی خود یک نهاد شتاب دهنده است؛ اشراق در واقع به افراد تحصیل کرده کمک علمی و زمینه ای ارائه می دهد تا در حوزه های دانش بنیان و خلاق بتوانند ایده های خود را به تجارت برسانند.

آدرس کوتاه این خبر: https://noavari.dte.ir/krBkd

ارسال یک پاسخ

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما ثبت ایده فانوس